fbpx
KOMPLEKSOWE USŁUGI REKLAMOWE

12 lutego – Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

12 lutego powróć do tradycyjnych rozwiązań i napisz coś piórem!

W lutym obchodzony jest dzień, który przypomina nam o dawnych czasach, gdy postęp technologiczny nie był aż tak widoczny we wszystkich dziedzinach. Czy mówi Wam coś data 12 lutego? W kalendarzu widnieje w niej Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem!

Skąd wzięło się to niecodzienne święto?

Tradycja obchodzenia Dnia Pisania Piórem w Polsce kontynuowana jest zaledwie od kilku lat, jednak według nas jest to szczytna inicjatywa, którą warto propagować. Początkowo dzień ten miał w pewnym sensie upamiętniać opatentowanie pierwszego pióra wiecznego, czego dokonał w 1884 roku Lewis Edson Waterman, jednak z czasem stał się on raczej sposobem na to, by podtrzymać piękną tradycję odręcznego pisania za pomocą pióra.

Z tego typu przyrządów korzystano już w bardzo odległych czasach – początkowo stosowano pióra ptasie, które następnie wyparły metalowe stalówki, a te z kolei ustąpiły miejsca piórom wiecznym, które są jeszcze czasem wykorzystywane również obecnie.

Bez wątpienia treści tworzone za pomocą pióra mają swoją duszę. Dawniej, aby je przygotować, trzeba było nieco się natrudzić, ponieważ atrament często się rozlewał komplikując cały proces, jednak coraz to nowsze modele pozwalały pisać swobodnie i schludnie. Tekst stworzony za pomocą pióra, często wykaligrafowany, stanowił małe dzieło sztuki, które przekazywało informacje w bardzo atrakcyjny sposób. Był on tym bardziej doceniany, że pisanie za pomocą pióra nie zawsze jest proste – dawniej poświęcano wiele czasu, by się tej sztuki nauczyć. Listy, telegramy, czy książki pisane piórem można nawet dziś podziwiać w niejednym muzeum.

12 lutego to dzień, w którym nawołuje się do tego, by przypomnieć sobie, jak piękne, osobiste i oryginalne mogą być odręcznie tworzone treści, a tym bardziej te, do których przygotowania wykorzystano pióro.

Czy w dzisiejszych czasach warto mieć pióro wieczne?

Z pewnością większość z Was jeszcze pamięta czasy, gdy zamiast automatycznych długopisów oraz innych poręcznych zdobyczy techniki na co dzień do pisania wykorzystywano pióra wieczne. Być może niektórzy nawet mieli okazję korzystać w szkole z ławek wyposażonych w specjalne otwory przeznaczone na kałamarze.

Dziś piórem posługuje się garstka osób, a zdecydowana większość z nas wybiera długopisy, cienkopisy oraz inne zdobycze techniki, dzięki którym pisanie jest znacznie łatwiejsze i przebiega szybciej. Bywa też, że znacznie częściej, niż ręcznie, piszemy na klawiaturach telefonów lub komputerów, a nawet po długopis sięgamy w ostateczności. Czy jednak jest to dobry trend? Czy warto porzucać sztukę pisania? Według nas zdecydowanie nie!

Pisanie piórem ma w sobie „to coś”, czego nie zapewni nam chociażby laptop. Słowo pisane odręcznie znacznie lepiej trafia do adresata i sprawia, że wiadomość jest bardziej osobista, unikalna i doceniana. Ponadto tekst pisany piórem uchodzi za elegancki i wyjątkowy. Czy zwróciliście uwagę, że wszyscy wielcy politycy i inne osobistości pokazywane podczas pisania mają w rękach właśnie pióra? Nie długopis, ołówek, czy tym podobne, ale właśnie pióra!

Warto więc przynajmniej od czasu do czasu poświęcić chwilę i stworzyć coś właśnie przy pomocy tego niepowtarzalnego przyrządu! Może to być list do bliskiej osoby, ważna notatka lub cokolwiek, co chcielibyście uwiecznić na papierze. Nie pozwalajcie, by tak piękne tradycje odchodziły w zapomnienie – byłaby to wielka strata! Na pewno na swoim biurku, gdzieś pomiędzy bardziej funkcjonalnymi przyborami piśmienniczymi znajdziecie honorowe miejsce na pióro wieczne!

Dziękujemy za poświęcony czas i za zapoznanie się z naszym artykułem. Gorąco zachęcamy Was, abyście od czasu do czasu przypomnieli sobie dawne tradycje i powrócili do form pisania, które od wielu lat uchodzą za najbardziej eleganckie!

Pozdrawiamy serdecznie,
zespół agencji reklamowej ROD
www.reklama-lublin.pl