fbpx
KOMPLEKSOWE USŁUGI REKLAMOWE

Zatrzymaj klientów na swojej stronie, czyli dlaczego UX ma tak duże znaczenie

Zatrzymaj klientów na swojej stronie, czyli dlaczego UX ma tak duże znaczenie
Oceń tę stronę

Zatrzymaj klientów na swojej stronie, czyli dlaczego UX ma tak duże znaczenie

Obecnie prowadząc stronę internetową, należy stale eksperymentować, by zatrzymać na niej użytkowników. W sieci pojawia się coraz więcej witryn, czasem bardzo do siebie podobnych, dlatego zyskanie popularności nie zawsze jest proste. Niektóre strony są przez internautów postrzegane zdecydowanie lepiej, niż inne. Dlaczego tak jest? Czy zastanawiałeś się, jak odbierana jest Twoja strona? Jeśli zależy Ci na zadowoleniu odbiorców, powinieneś dowiedzieć się nieco więcej o UX.

Czym jest UX i dlaczego powinieneś się tym zainteresować?

UX to skrót od User Experience, czyli po prostu doświadczeń użytkownika. Określenie to można odnieść do wielu interaktywnych produktów, a obecnie najczęściej stosuje się je w kontekście aplikacji oraz stron internetowych. Mówiąc prosto, UX to ogół doświadczeń, czy też wrażeń, jakie towarzyszą osobie korzystającej z danej witryny od momentu jej odwiedzenia, aż do jej opuszczenia.

Nie trudno jest wywnioskować, że jeśli strona wydaje się użytkownikowi przyjemna, atrakcyjna, czy też umożliwia łatwe poruszanie się po jej obszarze, z pewnością będzie on chciał pozostać na niej na dłużej. Jeśli natomiast już na pierwszy rzut oka jest ona trudna w odbiorze, bardzo skomplikowana i powodująca zagubienie, użytkownik raczej szybko się z nią pożegna.

Zadaniem projektantów UX jest dbanie o to, by dana strona internetowa była jak najbardziej przyjazna jej użytkownikowi. Dziedzina ta jest bardzo szeroka i składa się na nią wiele czynników, a w tym wygląd graficzny, układ poszczególnych elementów na stronie, zawarte na niej treści, formy przekazywania informacji oraz wiele innych kwestii, z których każda pełni ważną rolę w ogólnym kształcie projektu. Bardzo często osoby zajmujące się projektowaniem UX muszą przeprowadzać badania wśród użytkowników stron, które następnie szczegółowo analizują, a ich wyniki wykorzystują w praktyce – dzięki temu powstające przy ich pomocy strony są dobrze odbierane.

Co znaczy dla Twojej strony UX Design?

Być może wydaje Ci się, że jeśli Twoja strona wygląda estetycznie, możesz spocząć na laurach i czekać na odbiorców – takie myślenie często prowadzi do klęski!

W czasie, gdy Ty czekasz na klientów, Twoja konkurencja obmyśla kolejne strategie dotyczące tego, jak zachęcić ich do siebie. Nie powinieneś pozostawać w tyle!

Nawet, jeśli Twoja konkurencja oferuje podobne lub nawet takie same produkty w podobnych cenach, możesz wybić się ponad nią z pomocą UX. Potencjalny użytkownik Internetu, mając do wyboru dwie strony o tej samej tematyce, z pewnością wybierze tą, która będzie dla niego bardziej przyjazna. Czasem o przeważeniu szali na Twoją korzyść może zadecydować chociażby układ zakładek na stronie, przejrzyste kategorie produktów lub zwyczajnie bardziej atrakcyjna szata graficzna.

Co ważne, bardzo często Twój pogląd na to, czy strona jest użyteczna może być skrajnie inny, niż doświadczenie jej użytkowników. Dzieje się tak między innymi dlatego, że Ty znasz swoją stronę i doskonale wiesz, co zawiera oraz gdzie należy szukać tego, co cię interesuje. Przypadkowa osoba zaglądająca na Twoją witrynę wcale nie musi tego wiedzieć – patrzy na stronę z zupełnie innej perspektywy. Ponadto to, co Tobie wydaje się być wygodne, wcale nie musi takie być.

UX design pomoże Ci dopasować stronę do oczekiwań jej odbiorców. Jest to szansa na zwiększenie liczby odwiedzin oraz jej rozpoznawalności. W połączeniu ze skuteczną promocją może to stworzyć solidny plan rozwoju firmy.

Dbając o UX, wpływasz na zachowania użytkowników Twojej strony internetowej

Jeśli postawisz na projektowanie UX, Twoja strona może zmienić się w bardziej użyteczną, atrakcyjną oraz chętniej odwiedzaną. Co więcej, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu rozwiązań z tej dziedziny, masz nawet możliwość wpływać na zachowanie osób, które odwiedzają Twoją witrynę – kierować je w taki sposób, by zajrzały dokładnie tam, gdzie chcesz, na przykład do konkretnej zakładki.

UX to bardzo obszerna dziedzina, która nieustannie się rozwija, a jej potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. Coraz więcej firm dostrzega jednak sens w tym, by korzystać z proponowanych przez nią rozwiązań. Dzięki nim Twoja strona, czy aplikacja z pewnością będzie mieć większe szanse na sukces.

Dziękujemy za poświęcony czas i za zapoznanie się z naszym artykułem. Mamy nadzieję, że wykorzystasz potencjał UX do budowania sukcesu swojej strony lub aplikacji!

Pozdrawiamy serdecznie,
zespół agencji reklamowej ROD
www.reklama-lublin.pl

Potrzebujesz zrealizować ciekawy projekt? Chcesz otrzymać szczegółowe informacje, czy dowiedzieć się jak wygląda współpraca?
Skontaktuj się z nami, jesteśmy do Twojej dyspozycji.
infolinia 48 81 311 50 27
biuro@reklama-lublin.pl
Wyceny indywidualne i nietypowe usługi 48 698 00 00 91
Kontakt telefoniczny jest dostępny:
Poniedziałek - Piątek 9:00 - 17:00
pomoc techniczna