fbpx
KOMPLEKSOWE USŁUGI REKLAMOWE

Zakaz handlu w niedzielę – jakie zmiany niesie za sobą nowe prawo?

Zakaz handlu w niedzielę – jakie zmiany niesie za sobą nowe prawo?

Już od marca 2018 obowiązywać będzie częściowy zakaz handlu w niedziele. Czy ustanowiony ustawą z dnia 10 stycznia 2018 roku przepis będzie uciążliwy tylko dla kupujących? Co powinieneś wiedzieć o wprowadzonej ustawie, gdy prowadzisz sprzedaż?

W niektóre niedziele zrobisz zakupy, a w inne nie

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wdraża dość istotne zmiany w prowadzeniu sprzedaży. Dotyczą one większości punktów handlowych, a przede wszystkim będą miały wpływ na działanie centrów handlowych, supermarketów, sklepów osiedlowych i większości tych miejsc, gdzie statystyczny Polak lubi w niedzielę udawać się na zakupy. Zgodnie z wprowadzanymi ograniczeniami już od marca 2018 roku większość sklepów będzie zamknięta – na razie w niektóre niedziele, ale z czasem ograniczenie to będzie się rozszerzać. I warto dodać, że z planowanymi zmianami nie ma żartów, ponieważ za złamanie postanowień ustawy może grozić kara w wysokości od 1 000 do nawet 100 000 złotych!

W tym roku zakaz handlu nie będzie dotyczył pierwszych i ostatnich niedziel każdego miesiąca kalendarzowego, chyba że w którąś z nich wypadnie święto ? wtedy zakaz będzie obowiązywał. Już od 2019 roku zakupy będzie można zrobić jedynie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, oczywiście z wyjątkiem niedziel świątecznych, a od 2020 roku zakaz dotyczyć będzie wszystkich niedziel z pewnymi, określonymi w ustawie wyjątkami.

Ogólny zakaz handlu w niedziele nie będzie dotyczył:

  • dwóch kolejnych niedziel poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • niedzieli, która bezpośrednio poprzedza pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • ostatnich niedziel stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.
  • Niedziele świąteczne, nawet jeśli przypadają w ustaloną niedzielę handlową ? pozostają objęte zakazem.

    Dodatkowo, poza niedzielami, ustawa ogranicza handel także w Wigilię oraz sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy ? w tych dniach handel jest zakazany po godzinie 14.00, a jeśli 24 grudnia przypada w niedzielę – stosuje się ogólne zapisy określone w ustawie.

    Handel w Internecie – czy będziesz mógł sprzedawać online w niedzielę?

    Po ukazaniu się pierwszej wersji ustawy o zakazie handlu w niedziele zadrżeli sprzedawcy prowadzący działalność w Internecie. Początkowo ich również miały dotyczyć wprowadzane ograniczenia, co oznaczałoby, że w większość niedziel nie mogliby oni wykonywać prac związanych z przygotowaniem produktów do wysyłki i tym podobnych, a także nie mogli by takich działań powierzać zatrudnionym pracownikom. W toku wprowadzania poprawek zapis ten jednak został zmieniony i w uchwalonej wersji ustawy sklepy internetowe znalazły się na liście miejsc stanowiących wyjątki nieobjęte zakazem. Dla wszystkich osób działających w e-commerce to bardzo dobra wiadomość!

    Oznacza to bowiem, że będą one mogły swobodnie prowadzić sprzedaż tak, jak do tej pory, a co więcej, może to być dla nich bardzo opłacalne! Nie trudno przewidzieć, że wielu klientów, którzy nie będą mogli udać się do sklepu stacjonarnego na tradycyjne niedzielne zakupy, przeniesie się do Internetu i właśnie tam zakupi potrzebne produkty. Mnóstwo osób nie ma czasu na odwiedzanie sklepów od poniedziałku do piątku, więc często niedziela jest na to najlepszym czasem. A jeśli i wtedy nie będą mieli możliwości tego zrobić, prawdopodobnie poszukają rozwiązania w sieci.

    Jeśli prowadzisz sklep internetowy, zakaz handlu w niedziele będzie dla Ciebie dobrą okazją do tego, by poszerzyć lub usprawnić jego działalność i zwiększyć zyski.

    Wyjątki od reguły, czyli jakich miejsc zakaz handlu nie obejmie?

    Zakaz handlu w niedziele, a przynajmniej w większość z nich to wciąż temat, który wzbudza mieszane odczucia. Jedni są zadowoleni z nowych przepisów, a inni ostro je krytykują, ale z pewnością u każdego pojawiły się pytania związane z tym, jak poradzi sobie, gdy pojawi się pilna potrzeba, a sklepy będą zamknięte? Otóż zakaz handlu nie jest aż tak restrykcyjny, jak można by sądzić, ponieważ w ustawie wyszczególniono szereg wyjątków, w których nowe prawo nie będzie miało zastosowania. Zakaz nie będzie dotyczył między innymi stacji paliw, aptek, piekarni oraz cukierni, czyli miejsc, w których można nabyć podstawowe, niezbędne produkty.

    Ustawa przewiduje całkiem długą listę miejsc, w których handel będzie prowadzony, więc z pewnością nie powinna ona w znaczący sposób skomplikować życia kupującym. No, może po za tym, że nie będzie już można swobodnie wybrać się w niedzielę na zakupowy maraton, jak to wielu z nas miało w zwyczaju, a zakupów będzie można dokonać tylko w niektórych miejscach.

    Jeśli chcecie mieć pod ręką kalendarz dni z zakazem handlu, możecie pobrać go z naszej strony: Pobierz

    Dziękujemy za poświęcony czas i za zapoznanie się z naszym artykułem. Mamy nadzieję, że niedzielny zakaz handlu nie będzie dla Was zbyt uciążliwy!

    Pozdrawiamy serdecznie,
    zespół agencji reklamowej ROD
    www.reklama-lublin.pl