fbpx
KOMPLEKSOWE USŁUGI REKLAMOWE

Największe błędy, które można popełnić w content marketingu

Największe błędy, które można popełnić w content marketingu
Oceń tę stronę

Największe błędy, które można popełnić w content marketingu

Wartościowy content to coś, czego nie może zabraknąć na stronie internetowej, czy profilu społecznościowym Twojej firmy. To właśnie treść przemawia do klientów, zwiększa ich zainteresowanie Twoimi produktami lub usługami i sprawia, że będą Ci oddani. Dziś wie o tym każdy przedsiębiorca, dlatego firmy nieustannie prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych strategii content marketingowych. Niestety w tym obszarze wcale nie trudno o popełnienie błędów, które mogą spowodować efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. Dziś podpowiemy Ci, jakie wpadki content marketingowe pojawiają się najczęściej i czego powinieneś się wystrzegać.

Tego zdecydowanie powinieneś unikać!

Jak wiadomo, mimo szczerych chęci, w każdym obszarze coś może pójść nie tak. Również w planowaniu strategii content marketingowej bardzo łatwo o przesadę lub braki, które mogą skutkować utratą klientów, zmniejszeniem zysków, a nawet niechęcią do danej firmy. Znanych jest mnóstwo przypadków działań doskonale prosperujących firm, które jednym wpisem w mediach społecznościowych wywołały falę krytyki i skutecznie zniechęciły do siebie klientów. Właśnie dlatego, chcielibyśmy podpowiedzieć Ci, czego nie powinieneś robić, gdy tworzysz content.

1. Brak strategii i jasno określonych celów

Przede wszystkim, zanim w ogóle podejmiesz jakiekolwiek działania content marketingowe, powinieneś zastanowić się, co chcesz przez nie osiągnąć. Zwiększenie popularności? Pozyskanie nowych klientów? Nawiązanie relacji z odbiorcami? Wszystko to powinieneś uwzględnić w swoich planach, a ponadto dobrym pomysłem jest ustalenie ram czasowych. Chaotycznie działania raczej nie przyniosą skutków, a przypadkowe treści mogą Ci jedynie zaszkodzić.

2. Brak ustalonej grupy odbiorców

Ważnym elementem kreowania kampanii jest określenie grupy odbiorców. Dzięki temu będziesz mógł dopasować content do ich oczekiwań, zamiast narażać się na wpadki takie, jak chociażby polecanie starszym osobom produktów, które są przeznaczone dla młodych ludzi.

3. Niespójna strategia content marketingowa i wizerunkowa

W działaniach content marketingowych liczy się spójność ? z charakterem marki, produktami, usługami, ?osobowością? firmy i innymi elementami, które składają się na ogólny obraz całości. Przyjęty sposób działania powinien być konsekwentny! Na przykład, jeśli postawisz na przemawianie do odbiorców luźnym językiem i publikujesz niespecjalistyczne treści, nie powinieneś nagle decydować się na przełom i serwować artykułów naukowych. Musisz nadać swojej kampanii konkretny kierunek i określony ton.

4. Publikacja nieprofesjonalnych treści

Przechodząc do samych treści ? bez względu na to, czego dotyczą, powinny być porządnie przygotowane. Nie ma mowy o błędach ortograficznych, pomylonych faktach, czy innych wpadkach. Oczywiście te od czasu do czasu mogą zdarzyć się każdemu, jednak wszystko to, co prezentujesz swoim klientom, powinno być odpowiednio przygotowane pod względem merytorycznym, stylistycznym, czy graficznym. Możesz być pewny, że nieumiejętnie przygotowany materiał zawierający błędy zostanie bardzo szybko wychwycony przez odbiorców i stanie się powodem do niepochlebnych komentarzy lub wpłynie na popsucie wizerunku Twojej firmy.

5. Nachalne zarzucanie odbiorców mnóstwem nowych treści i przechwalanie się

Kolejne dawki materiałów powinny być przez Ciebie udostępniane regularnie i konsekwentnie, jednak w tej kwestii łatwo o przesadę. Powinieneś ustalić plan, według którego będziesz działał, zamiast iść na żywioł. Zasypywanie klientów kilkoma mailami dziennie lub nieustanne wstawianie nowych postów w profilach społecznościowych może okazać się dla odbiorców irytujące. Równie ważna jest treść przekazu ? tu także powinieneś zachować umiar. Chodzi konkretnie o to, byś pisał lub mówił o swojej firmie nie tylko pozytywnie, ale zgodnie z prawdą. Nie koloruj faktów, nie mów, że jest najlepsza we wszystkim i na każdym gruncie. Powinieneś zachować rozsądek.

6. Zbyt rzadkie publikowanie nowych treści

Z innej strony, równie źle na odbiór Twojej firmy może wpłynąć zaniedbanie, czyli zbyt rzadka aktualizacja treści na stronie lub za rzadki kontakt z odbiorcami. Gdy za długo nic nie publikujesz, szybko staniesz się zapomniany, a klienci zainteresują się konkurencją, która jest z nimi w nieustannym kontakcie.

7. Ślepe podążanie za modą

Moda ? to część codzienności, jednak nie powinieneś całkowicie się jej podporządkowywać. Pamiętaj, że nie zawsze to, co akurat jest na topie, sprawdzi się w Twojej firmie. Na przykład to, że na fali są śmieszne memy, wcale nie oznacza, że publikacja takich materiałów będzie pasowała do branży, w której działasz. Często działając tylko w oparciu o modę, prędzej wywołasz efekt zniesmaczenia lub staniesz się w oczach odbiorców śmieszny, niż zaskarbisz sobie ich sympatię.

8. Duplikacja contentu

Dobre treści to podstawa i zdecydowanie warto w tej kwestii czerpać inspiracje z różnych miejsc, a szczególnie tych, które są bliskie Twojej branży. Pamiętaj jednak, że inspirowanie się, to nie to samo, co kopiowanie! Jednym z największych możliwych błędów w content marketingu jest duplikacja treści. Takie działanie może Cię wiele kosztować ? w ten sposób stracisz zaufanie klientów, ale także obniżysz pozycję swojej strony w wyszukiwarce. Nigdy się na to nie decyduj!

9. Brak optymalizacji i promocji treści

Dobra treść w dużej mierze ?sprzedaje? się sama, jednak nie sposób ukryć, że bez odpowiedniej promocji, czasem nie dociera ona do tak dużej grupy odbiorców, jak byś chciał. Z tego powodu publikowane przez Ciebie treści powinieneś optymalizować i pozycjonować, a czasem pokusić się o odpowiednią promocję. To dobra droga do zdobywania popularności.

10. Brak monitorowania treści

Prowadząc kampanię content marketingową z pewnością oczekujesz wymiernych wyników. Pamiętaj jednak, że czasem trzeba podejmować dodatkowe działania, a w tym celu należy na bieżąco monitorować to, co już udało się osiągnąć. Nie sprawdzając efektów, nie możesz wiedzieć co poszło nie tak lub co należy zrobić, by poprawić zasięg treści. To ważne!

Jak ograniczyć ryzyko nieumiejętnie prowadzonego content marketingu?

Tylko umiejętnie prowadzony content marketing może przysłużyć się Twojej firmie. Aby tworzyć dobre treści, niezbędne jest nieustanne monitorowanie trendów, działań konkurencji, nowych możliwości, narzędzi i potrzeb odbiorców. Takie zadanie powinieneś zlecić specjaliście, który będzie wiedział, jak tworzyć angażujące treści ?od A do Z?, czyli komuś, kto dopasuje odpowiedni plan działania, a następnie zajmie się jego wdrożeniem. Aby móc to zrobić, należy dobrze znać markę, jej charakterystykę i cele, a także zwyczajnie posiadać talent do tworzenia ciekawych wpisów lub dopasowywania elementów graficznych.

Podsumowując, najlepszym środkiem zapobiegawczym, który uchroni Cię od szkodliwego content marketingu, jest powierzenie tego zadania odpowiedniej osobie.

Dziękujemy za poświęcony czas i za zapoznanie się z naszym artykułem. Życzymy Ci wielu udanych kampanii content marketingowych i jak najmniej wpadek!

Pozdrawiamy serdecznie,
zespół agencji reklamowej ROD
www.reklama-lublin.pl